אב טיפוס או ניסוי היתכנות - או איך להראות למשקיע שמוצר טכנולוגי עובד ולשמור על תקציב
המאמר חמישי בסדרת המאמרים שדן על 5 שלבים חיוניים על איך לקחת רעיון יזמי ולהביאו למוצר.


במאמר זה ברצוני לחלוק את הניסיון שצברנו שותפי ואני במחקר ופיתוח טכנולוגי-מדעי ופיתוח עסקי בענפי תעשיה שונים ואקדמיה מסביב לעולם במשך עשרות רבות של שנים במצטבר.


הניסיון שלנו מראה שבכל פתרון טכנולוגי או מוצר ישנה "ליבה" שבלעדיה המוצר או לא יפעל כלל או לא יפעל כראוי או לא יספק את רצונו של הלקוח. לכן שלב זה נועד כדי לבחון את "ליבה" זו. היה והוכחתם ש"ליבת" המוצר העתידי עובדת ניתן להתקדם במיזם שלכם ולפנות למשקיעים או שותפים תעשייתים פוטנציאלים.

ללא ספק שלב הוכחת ההיתכנות למוצר או לטכנולוגיה של המוצר הוא השלב הכי קריטי של המיזם שיכול להגיע לעלויות ניכרות. לכן, כל שעה נוספת של קריאה והכנה [לינק] יכולים לחסוך זמן וכסף ניכר.


בדומה למאמר הקודם [לינק] לא יהיה כאן צ'ק ליסט שמתאר מה כדאי לעשות ובאיזה מקרה, כי כל רעיון טכנולגי מחייב גישה משלו. לכן כדי לא לקבע את הדמיון שלכם אדבר בקווים כללים על דרכים שונות.


לצפיה בפרוייקטים נבחרים שלנו

במידה וקיים ציוד שניתן לרכוש אותו במחיר סביר אפשר לבנות מערכת ניסוי או מערכת שתשמש בסיס לבניית אב טיפוס עתידי. במערכת זו תוכלו לבדוק את כל הנדרש בלי לשאת בעלויות נוספות של תכנון הנדסי ויצור.

למעשה אפשר לעשות אינסוף דברים מדהימים בעזרת Arduino או דומים לו ומגוון רחב של אביזרי חישה והפעלה שניתן לחבר אליו בשילוב מדפסת תלת מימד.

הרבה פעמים לא ניתן לבצע ניסוי הוכחת היתכנות על ידי שימוש במוצרי מדף, אלא רק בעזרת ציוד מעבדתי. במצב כזה היזם עלול לזנוח את הרעיון שלו כי הציוד יקר.

האם כדאי לוותר? התשובה – לא!

ישנן מעבדות שירות שניתן לבצע בהן את הניסוי או להשכיר את הציוד מאותן המעבדות או מספקים. כך בעלות סבירה תקבלו תוצאות שיספקו את המשקיעים הפוטנציאליים.

סימולציות פיזיקליות והנדסיות המאפשרות לתכנן את המוצר הפיזי בתלת מימד ולערוך עליו ניסויים רבים שמדמים את אופן הפעולה שלו או אופן השימוש . תוצאות החישוב יניבו חיזוי מדוייק של הביצועיים של המוצר וניתן יהיה לעשות בקלות אופטימיזציה על פני פרמטרים רבים כדי לקבל את הביצועים הטובים ביותר. אני מזמין בחום לקרוא את המאמר שלנו בנושא [לקריאה במאמר].


כך למעשה אפשר להוכיח בהשקעה מינימלית

  1. שהמוצר עשוי להיות מוצלח ואף לעקוף את המתחרים שלך

  2. לתכנן את המוצר במחיר ראוי בלי לחכות הרבה זמן או להזמין ציוד יקר

  3. לנסות את המוצר בתנאים הכי קרובים למצב האמיתי ולזרז את הבדיקות

למעשה בניית אב טיפוס הוא הכי פחות מועדף בשלב זה מכיוון שהוא מצריך תכנון הנדסי וחשמלי שדורשים השקעה כספית ניכרת. אך לפעמים, כשהמוצר פשוט טכנולוגית וניתן להרכיבו על בסיס Arduino אסטרטגיה זו להוכחת היתכנות עשויה להיות מוצלחת מאוד.

על מנת לזרז וליעל את הליך הוכחת היתכנות לרעיונות, אנחנו ב-RTM יצרנו יחסים אסטרטגיים מעולים עם נותני השרות המגוונים מענפי היצור המכני, תוכן מכני, תכנון ויצור מעגלים חשמליים, הלחמה, מעבדות שירות, אקדמיה, עיצוב תעשייתי והספקה של ציוד.... וכמובן, משקיעים פוטנציאליים.


למידע נוסף על מגוון השירותים הטכנולוגיים והעסקיים בקרו אותנו ב-

https://www.rtmconsult.com/enterpreneurs

בהצלחה בהקמת המיזם שלך!

Margalit 15, 

Haifa 3446612, Israel

+972-544267672

  • Facebook RTM
  • rtm
  • LinkedIn RTM

בחברת RTM  שמנו לנגד עיננו

לצמצם את הפער בין התיאוריה למעשי

בין האקדמיה לעסקים

ובין הבלתי אפשרי לאפשרי.

להעלות לסדר היום חשיבה מהפכנית וחדשנית

כך שהחלומות שלכם יהפכו למציאות שלכם!

© Copyright To4C Ltd., 2019